علل ورم زانو

ورم زانو به علت آب آوردن آن و اصولا به علت افزایش مایع مفصلی است. این مایع مفصلی بطور طبیعی به اندازه چند سی سی در زانوی همه افراد وجود داشته و به توسط سلول های لایه سینوویال مفصل ترشح میشود. وقتی حجم این مایع مفصلی زیاد میشود به اصطلاح میگویند زانو آب آورده است.

آب آوردن زانو میتواند به علت عفونت باشد. این عفونت میتواند بصورت یک عفونت کلی در بدن مثلا یک بیماری ویروسی باشد که در زانوهم تورم ایجاد کرده و یا ممکن است اختصاصا خود زانو عفونت کرده باشد.

تشخیص این موارد معمولا با معاینه بالینی و بررسی آزمایشگاهی مایع مفصلی امکانپذیر است. پزشک با سرنگ مقداری از مایع مفصلی را خارج کرده و به آزمایشگاه ارسال میکند و آزمایشگاه مواد شیمیایی و سلول های شناور در آن را بررسی و به پزشک گزارش میدهد. پزشک با بررسی این اطلاعات متوجه میشود که آیا عفونت در کار است یا خیر.

 بعضی بیماری های متابولیک هم میتوانند موجب ورم و آب آوردن زانو شوند مانند رسوب املاح کلسیم در داخل مفصل.

ورم و آب آوردن زانو در غالب اوقات به علت مشکلات منیسک یا رباط های زانو، به علتآرتروز زانوو یا پیچ خوردن آن ایجاد میشود. در این موارد پزشک با معاینه بیمار و انجام بررسی های تصویربرداری مانند رادیوگرافی و ام آر آی و در صورت لزوم انجامآرتروسکوپی علت ورم را تشخیص داده و آن را درمان میکند.

چه چیزهایی باعث آب آوردن زانو می شود؟

1- آسیب ها و جراحت ها: آسیب هر یک از قسمت های زانو باعث تجمع دردناک مایعات اضافی در مفصل زانو می شود.

نمونه هایی از این آسیب ها عبارتند از:

- شکستن استخوان زانو

- پارگی منیسک زانو

- پارگی رباط یا لیگمان

- آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو

2- بیماری ها: بیماری ها و مشکلاتی که باعث آب آوردن زانو می شوند عبارتند از:

استئوآرتریت

- آرتریت روماتوئید

- عفونت

- نقرس

- بیماری شبه نقرس

- بورسیت (ورم کیسه های مفصلی(

- کیست زانو

- اختلالات خونریزی دهنده

- تومورها