درمان با لیزر کم توان

درمان با لیزر کم توان در طی 20 سال گذشته به عنوان یک روش تهاجمی درمان استئوارتریت همواره مطرح بوده است. با این وجود موثر بودن این روش در بر طرف کردن و بهبود علایم استئوارتریت همچنان مورد بحث و اختلاف نظر است.

در سالهای اخیر استفاده از این روش در بسیاری از کشور ها به عنوان یک روش موثر در درمان بیماریهای اسکلتی-عضلانی ، مورد توجه قرار گرفته است.

انواع مختلف لیزر برای تسکین درد و بهبود علایم و شرایط مبتلایان به استئوارتریت مورد استفاده قرار گرفته اند از جمله لیزر هلیوم-نئون ، لیزر مادون قرمز و با ترکیبی از این دو نوع لیزر.

لیزر با توان کم با اثرات زیادی که در فرایندهای سلولی و زیر سلولی دارد می تواند به بهبود بیماران استئوارتریت کمک کند. تاثیر مثبت لیزر کم توان بر تولید و تکثیر فیبروبلاستها و استئوبلاستها ، سنتز کلاژن و بازسازی استخوان از جمله موارد موثر بر انتخاب این روش در درمان استئوارتریت بوده است . لیزر کم توان همچنین با افزایش میکروواسکولاریزاسیون و کمک به بازسازی عروق به بهبود زخمها و آسیبهای بافتی کمک میکند.

با توجه به این که این روش هیچ تغییر دمایی در بافت ایجاد نمیکند، تاثیرات آن بر ضایعه مفصلی جدای از اثرات نرمال (دمایی) می باشد .

تجهیزات، طراحی مطالعات و تکنیکهای به کار رفته در مطالعات انجام شده بر اثر لیزر کم توان در درمان استئوارتریت بسیار گوناگون بوده است.

با توجه به شیوع بالا استوارتریت زانو، تاثیر منفی آن بر سلامت جامعه، ناتوانی و از کارافتادگی ناشی از آن و تحمیل هزینه بالای درمانی بر اجتماع، یافتن راهکار درمانی برای این بیماری همواره از دغدغه های پزشکان بوده و هست. درد ، خشکی صبحگاهی و ناتوانی در انجام امور روزانه از مهمترین علایم آزاردهنده این بیماری محسوب می شوند که همواره بیماران به دنبال یافتن روشی برای غلبه بر آنها می باشند.

باتوجه به اینکه این بیماری مزمن بوده، بیشتر افراد مسن را درگیر می کند و معمولابیماران مبتلا به آن ممکن است از بیماریهای زمینه ای همراه نیز رنج ببرید، یافتن درمانی که از سوی بیمار پذیرفته شود، عوارض کمتر و تاثیرات بیشتر داشته باشد می تواند کمک شایان توجهی به مبتلایان به این بیماری نماید.